Volvo Cork Week 2016

Entries as of the 07 July

Entries: 106


Sail No Boat Type of Boat Class Fleet Owner Club Handicap
GBR2750R Galway Flyer Bermudian Sloop Beaufort Cup A Marine Institute GBSC 0.999
GBR7005R Trojan of Upnor J109 Beaufort Cup A Royal Engineers YC REYC 1.023
GBR8588R Jungle Drum J88 Beaufort Cup A Stuart Southwick RLCSA 1.035
IRL1206 Joker 2 J109 Beaufort Cup A Irish Defence Forces B IDF 1.015
IRL1518 Exhale X43 Beaufort Cup A Irish Fisheries Board IFB 1.077
IRL2067 Justus J109 Beaufort Cup A Irish Defence Forces C IDF 1.012
IRL2820 Y'Dream Beneteau First 36.7 Beaufort Cup A Irish Coast Guard KYC 1.003
IRL3209 Endgame A35 Beaufort Cup A Crosshaven RNLI RNLI 1.026
IRL3511 Another Adventure A35 Beaufort Cup A Irish Defence Forces A IDF 1.029
IRL4076 Meridian Salona 45 Beaufort Cup A Irish Defence Forces D IDF 1.113
IRL4477 Freya X442 Beaufort Cup A Police Service N I PSNI 1.090
IRL9834 True Penance Projection 35 Beaufort Cup A Baltimore RNLI RNLI 1.012
FRA38757 Teasing Machine A13 Class 0 A Eric De Turckiem La Rochelle 1.169
GBR11152L Gladiator TP52 Class 0 A Tom Wilson RTYC 1.393
IRL708 Antix Ker 40 Class 0 A Anthony O Leary RCYC 1.216
FRA13220 Trilogy 2 One off Peterson 46 Class 1 A Jean Gabriel Samzun CNPA Lesconil 1.052
GBR1385L X Beat II Beneteau 40.7 Class 1 A Andrew O'Sullivan/Peter Pope/Lain Wright Neyland 1.054
GBR2215L Quokka Grand Soleil 43 Class 1 A Simon Henning Guernsey YC 1.098
GBR4013R SAILPLANE Beneteau First 40 Class 1 A Adrain McCarroll RHKYC 1.083
GBR4041R Forty Licks First 40 Class 1 A Jay Colville East Down YC 1.083
GBR4321 Oystercatcher XXX1 H39 Class 1 A Sir Richard Matthews WMYC 1.136
GBR5991T Prime Suspect Mills 36 Class 1 A Charlie Frize Clyde CC/RN&CYC 1.068
GBR8038R Roxstar XP 38 Class 1 A Murray Findlay Clyde CC 1.084
GBR8833R Dark Angel Dubois 37 Class 1 A Tony Ackland Swansea YC 1.098
GBR9380R Forward Thinking Reflex 38 Class 1 A Stephen Nicholls Cardiff Bay YC 1.053
IRL2007 Jump Juice Ker 37 Class 1 A Conor Phelan RCYC 1.106
IRL7386 Lynx Clipper Reflex 38 Class 1 A John Spottiswood   1.049
FRA38418 Audrey JPK 10.80 Class 2 A Michael Boyd RORC 1.044
GBR37N Antilope Grand Soleil 37 Class 2 A Willem Wester RCYC/Island SC 1.033
GBR3135L Jumbuck J109 Class 2 A John Allison   1.014
IRL1141 Storm J109 Class 2 A Pat Kelly Rush SC/HYC 1.014
IRL1242R White Mischief J109 Class 2 A Timothy & Richard Goodbody RIYC 1.012
IRL1447 Saxon Senator X37 Class 2 A Eric & Wan Waterman RCYC 1.035
IRL3061 Fools Gold A35 Class 2 A Robert McConnell WHSC 1.022
IRL3670 Team Stampede Benneteau 36.7 Class 2 A Tony Purkiss Australia 1.019
IRL7991 Jigamaree J109 Class 2 A Ronan Harris RIYC 1.014
IRL9494 NowWhat DIBOIS 33 Class 2 A Barry Heskin & Jim Grealish GBSC 1.016
IRL9609 Jellybaby J109 Class 2 A Ian Nagle RCYC 1.026
IRL10800 Rockabill VI JPK 10.80 Class 2 A Paul O'Higgins RIYC 1.044
IRL29832 Jump n'Shout A35 Class 2 A James Crockatt Royal Dart YC 1.028
IRL33000 w1Da Dulcibella w1Da 33 OOD Class 2 A Rory Staunton Mayo 1.020
NED10922 vrijgezeilig J109 Class 2 A Michel Hiesweiller Cardiff Bay YC 1.009
FRA29340 CAVOK JPK960 Class 3 B Patrick Farcy YCRB 0.985
GBR4860T Skyhunter J35 Class 3 B Ronan Fenton   0.974
GBR9653R DayDream X332 Class 3 B Stephen Cutford SY & Sub Aqua Club 0.980
IRL1078 Jostler J92 Class 3 B Patrick Beckett KYC 0.965
IRL1295 Lisador Dehler 36 Class 3 B Henry Hogg Garrykennedy SC 0.968
IRL1484 Harmony Half Tonner Class 3 B John Swan HYC 0.946
IRL6021 Ellida X332 Class 3 B Ria Lyden RCYC 0.981
IRL35221 Alpaca X34 Class 3 B Paul & Deirdre Tingle RCYC 0.998
IRL44444 Magic Touch First 34,7 Class 3 B Steve Hayes Bray SC 1.004
GBR1039 Aurora Contessa 33 Class 4 B Oscar Chess SY & Sub Aqua Club/MYC 0.927
GBR3663 Mischief of Mersea Carter 36 Class 4 B Martin Sykes Neyland 0.935
GBR4264 Afrita Sigma 33 Class 4 B Andrew & Cheissie Laming StMSC 0.912
IRL0000 Animal Formula 28 Class 4 B Gerard O Sullivan HYC 0.911
IRL78 No-Gnomes Nich 1/2 ton Class 4 B Leonard Donnery RCYC 0.907
IRL680 Ireland's Eye Kilcullen J24 Class 4 B Cillian Dickson HYC 0.887
IRL3087 Anchor Challenge Farr Quarter Tonner Class 4 B Paul Gibbons RCYC 0.917
IRL4506 SeaHawk Sigma 33 Class 4 B Clem & Wendy McElligott RCYC 0.913
IRL5098 YaGottaWanna J24 Class 4 B Dave Lane & Sinead Enright RCYC 0.886
IRL6564 Monkey Business Formula 28 MOD Class 4 B Bill McConnell WHSC 0.910
IRL16859 Bad Company Sunfast 32 Class 4 B Desmond Deasy Ivors RCYC 0.934
IRL1975 Tambourine Thomas One Off Class 4 B Kieran Collins RCYC 0.878
IRL1193 Catalpa First 31.7 Club Regatta Fleet C Derry Nash RCYC 0.950
IRL1359 WishBone Holman31 Club Regatta Fleet C Joanne McKenna BSC/RCYC 0.822
IRL3612 Sweet Dreams Sun Odyssey 36i Club Regatta Fleet C Batt & Helen O Leary RCYC 0.974
IRL7071 Out Rigger 707 MOD Club Regatta Fleet C Jimmy Nyhan RCYC 0.903
IRLNEV Harvestmoon Jeanneau 39DS Club Regatta Fleet C John Neville RCYC TBC
GBR7797T Foxtrot Beneteau 36.7 Coastal Class 1 C Hilary Davies SY & Sub Aqua Club 1,010
GBR8911R Ulula Bermudian Sloop Coastal Class 1 C Nick Ogden RORC 1.098
IRL1301 Kayachtic Hanse 400 Coastal Class 1 C Mike Walker KYC TBC
IRL1507 Aquelina J-112E Coastal Class 1 C Sheila & James Tyrrell Arklow SC 1.054
IRL3207 Aris Bermudan Sloop Coastal Class 1 C Wolfgang Kallenberg Bantry SC 0.997
IRL4208 WoW Farr42 Coastal Class 1 C George Sisk RIYC 1.123
IRL35950 Aurelia J122 Coastal Class 1 C Chris & Patanne Power Smith RStGYC/RORC 1.077
GBR1317 Violet Flame Benneteau 31.7 Coastal Class 2 C David Wilkins Cardiff Bay YC TBC
GBR4183 Poppy Contention 33 Coastal Class 2 C John Roberts Whitehaven SC 0.902
IRL816 Serifa Saler 40 Coastal Class 2 C Rory Fitzpatrick RCYC 0.910
IRL3492 Big Deal Dehler Nova Coastal Class 2 C Derek Dillon Foynes YC 0.934
IRL5687 Port of Galway Dehler 37 CR Coastal Class 2 C Martin Breen GBSC 0.952
IRL9992 Split Point Dufour 34 Coastal Class 2 C Seamus Gilroy RCYC 0.956
GBR1983C Wildebeest 4 Brenta 24 Mixed Sports B Derek Buchanan Oxford 0.960
GBR380 Rioja J80 Mixed Sports B Dominic Baxter & Ernie Dillon RCYC 0.953
GBR606 Jedi J80 Mixed Sports B Fergus Coughlan RCYC/CSC 0.958
IRL1733 RStGYC 1720 Mixed Sports B Jonathan Nicholson RStGYC 1.022
IRL1771 Cosmic 1720 Mixed Sports B Brian Jones RCYC 1.022
IRL1772 Heroes & Villains 1720 Mixed Sports B Gary Rhodes RCYC 1.022
IRL1804 Aquatack 1720 Mixed Sports B Denis Murphy RCYC 1.021
IRL2500 Elder Lemon 1720 Mixed Sports B Robert Dix BSC 1.022
GBR1786Y Thistle Husler 25.5 Non Spinnaker C Peter Webster RCYC 0.803
IRL239 Tailte Dufour Classic 35 Non Spinnaker C Naval Service NSYS & RCYC 0.895
IRL408 Julia B She 33 Non Spinnaker C Bill O Mahony RCYC 0.854
IRL733 Thalia Sigma 400 Non Spinnaker C Aubrey Leggett NYC 1.028
IRL1033 Loch Greine Hanse 311 Non Spinnaker C Tom/Declan/Donal O Mahony RCYC 0.916
IRL1523 Speedy Gonzales 26 Non Spinnaker C Mark Reardon RCYC TBC
IRL1528 Beau Reve Beneteau First 30 Non Spinnaker C Paddy McNamee RCYC TBC
IRL2382 Xerxes IMX38 Non Spinnaker C Dan O Neill RIYC 1.024
IRL3276 Roaring Forties Beneteau First 35s5 Non Spinnaker C Clodagh O Donavan RCYC 0.951
IRL4004 Objection! Sun Odyssey 35 Non Spinnaker C Kevin Murray KYC 0.955
IRL4434 Minx 111 Sigma 33 Non Spinnaker C Tom McNeice RCYC 0.892
IRL7006Y Ashanta Thompson T31 Non Spinnaker C Richard O'Halloran   0.832
IRL7212 Phaeton   Non Spinnaker C Clive Doherty RCYC 0.830
IRL9515 Bonanza Hunter Impala Non Spinnaker C Judy McGrath RCYC 0.877
IRL1750 RCYC 2 1720 Try Sailing Challenge C Richard Hayes GBSC 1.022
IRL1760 RCYC1/NYC 1720 Try Sailing Challenge C Helen Cooney NYC 1.022
IRL1768 RCYC3 1720 Try Sailing Challenge C Voxpro RCYC 1.022

Sun 10 Jul 16 15:25
Sail100 Sailing Results Software Program